Saturday 18 April 2009

"be the one that you are and you're welcome like a hooker in church", (Norgren D. 2008)

3 comments:

  1. eee ova ti je dobra Pajdo...sva sreca pa ne idem u crkvu...;)))))

    ReplyDelete
  2. Come
    As you are
    As you were
    As I want you to be
    As a friend
    As a friend
    As a known memory
    Take your time
    Hurry up
    The choice is your
    Dont be late
    Take a rest
    As a friend
    As a known memory
    Memory ah
    Memory ah
    Memory ah

    Nirvana

    ReplyDelete
  3. Jest i mene odmah asociralo na ovaj klasik od Nirvane. Pjevaju ustvari o istoj stvari; Cobain pjeva odu individualnoj slobodi od drushtvenih i kulturalnih pravila i normi onako nepoetski, direktno na prvu, penal... tipichno za pankere, rekao bih insinuirajuchi da je on isto tako veliki dio svoje inspiracije i prikalemio u svoj stamen bash sa pank scene... a Norgren, shto ga ja citiram gore, se koristi sarkazmom da prikaze koliko je ustvari uzaludno pokushavati otrgnuti se od lanaca drushtva u kojem se radjamo, rastemo, cvjetamo i venemo iako nam je vech revolucija modernizma - pa kroz kapitalizam sve do danashnjeg neoliberalnog insistiranja na slijepo prihvatanje tog oh tako "svemochnog" i danas vec globalnog koncepta "freedom" - postavila ideal individualne slobode i integriteta kao novi "Golden Calf" za obozavanje, novi cilj, novo pravilo, novo moranje i etichko-moralno mjerilo za sudjenje drugima - i u tome lezhi paradox; bijeg iz medvjedjeg zagrljaja kulturalnih i drushtvenih shapa oko nashih vratova je jedino moguch kroz predaju u te iste shape - sve shto se promijenilo je nash pogled na njih i to je u stvari ekvivalentno sa optichkom iluzijom. Bijeg iz drushtvenih moranja nas vodi u individualnu slobodu koja je u stvari novo drushtveno moranje. San o totalnoj individualnoj slobodi je utopija koja nam shalje duple poruke i chija nas neodoljiva obechanja polako konvertiraju u skizoide, hodajuche kontradikcije.

    Also wwr: "Society, you're a crazy breed
    hope you're not lonely without me" (Vedder). I ovi redovi, kao i chitava filmatizacija knjige koja se bazira na istinitoj prichi, naime "Into the wild", cinichno shalje poruku da je totalna sloboda siguran put prema izolaciji i usamljenosti, neshto shto nama kao socijalnim zhivotinjama nikako ne odgovara. Nema tu niti koherentnosti niti komensurabiliteta nego se radi o zabludi, paradoxu, kontradikciji...

    ...a paradox i kontradikcija nastaje kad dvije suprotnosti koje se primoraju na koeksistenciju ponishte jedno drugo do te mjere da sve shto nam preostaje je ono shto postoji izmedju tih suprotnosti: in-between.

    in-between
    in-between
    in-between
    in-between
    ...

    ReplyDelete