Wednesday 28 October 2009

"Novi svijet [...] postao je tek eskapistichki san, a ne ozbiljna alternativa postojechem poretku", (Mumford 1986 [1964]: 25)

4 comments:

  1. " [']Uspon centralizirane drzave, shirenje birokracije i obavezne vojne sluzhbe, regimentacija industrijskog sistema, poshast finansijskih shpekulacija, shirenje imperijalizma (kao u ratu sa Meksikom), te kontinuirana zloupotreba ropstva - svi ti negativni procesi nisu samo pomrachili san o Novome svijetu, nego su josh jache nego ikada vratili muchne snove Staroga svijeta, od kojih su doseljenici i bjezhali u Ameriku, riskirajuchi svoje zhivote i gubechi svjesno svoje kulturno naslijedje.

    Ta regresija imala je za posljedicu da je u ljudskome duhu mehanichki Novi svijet istisnuo romantichni' Novi svijet: ovaj potonji postao je samo eskapistichki san, a ne ozbiljna alternativa postojechem poretku. Jer u medjuvremenu pojavio se novi bog, i nova religija opsjela je um: iz te veze uzdigla se nova, mehanichka slika svijeta, koja je sa svakim novim znanstvenim otkrichem, sa svakim novim i uspjelim izumom potiskivala i svijet prirode i raznolikost simbola chovjekove kulture, za volju okoline skrojene iskljuchivo po mjeri stroja. Ta ideologija davala je primat denaturiranom i dehumaniziranom okolishu, u kojem je novi tehnoloshki kompleks mogao cvasti a da ga ne sputavaju nikakvi ljudski interesi i vrijednosti, osim onih same tehnologije. Veliki dio ljudskog roda i prebrzo che doslovce zaboraviti da je ikad postojao neki drugi okolish ili neki alternativni nachin zhivljenja", (Mumford 1986 [1964]: 24, 25).

    Mumford, Lewis, 1986 [1964] Mit o mashini II - Pentagon mochi, GZH Zagreb

    ReplyDelete
  2. Uf sto ovo dobro i interesantno zvuchi. Odakle to izvuche?
    Machina: Machines Of God, ha?

    ReplyDelete
  3. Mumford More

    A ovu verziju na Hrvatskom sam dobio od Mersije sad kad je bila u Bosni - a ni to nije bilo bezbolno jer je zagrebachki tiraz davno izdahnuo i oztao samo u elektronskom obliku. Al' kod nas sve moze tako da je beogradska naklada ispisala zagrebachku elektronsku knjigu, iljepila u paperback, naplatila za to i voila:))

    Strashna knjiga... debelo gusta podacima, referensama, mislima, faktama... inspirirajucha i nadahjnavajucha koliko god i zastrashujucha... Kontam, nekad se znachenje velikih djela da primjetiti samo u tom kakav im je sustain, tj kako se opiru zubu vremena... ovu je knjigu Mumford pocheo pisati 1934, zavrshio krajem 60-ih ali je i dan danas jako aktuelna - barem u mojim ochima... i ko zna... mozhda che biti i josh dugo, dugo...
    Preporuchujem!

    ReplyDelete
  4. Aha, jeste... "Machina: Machines of God"... iznenadilo bi me da Corgan nikad nije chuo za ovu knjigu:))

    ReplyDelete